Nyt og presse
Journalister og medier kan her finde information om kriminalforsorgen. Du kan blandt andet se, hvordan du kontakter indsatte og søger om tilladelse til interview.
Pressevagten kan kontaktes på tlf. 7255 4141 og presse@krfo.dk.
Seneste nyheder
Kriminalforsorgen åbner for første gang pop-up skole i et fængsel
Dec 06, 2023Kriminalforsorgen åbner en ny pop-up skole i Vestre Fængsel i København. Det er første gang, at der bliver åbnet en skole i et fængsel.
Pulje til kriminalitetsforebyggende projekter er offentliggjort
Dec 01, 2023Som en del af kriminalforsorgens flerårsaftale 2022-25 etableres en pulje, der skal understøtte kriminalitetsforebyggende projekter. Puljen er offentliggjort og forventes at åbne for ansøgninger 1. januar 2024.
Højeste antal udenlandske indsatte overført til afsoning i deres hjemlande
Nov 28, 2023Rekordmange udenlandske indsatte i danske fængsler er i år overført til deres hjemlande, hvor de skal afsone resten af deres dom. Der er indtil videre i år overført 42 afsonere, som tilsammen har op til 160 års fængselsstraf tilbage af afsoningen, og det giver tiltrængt plads i danske fængsler.
Gummitandbørster indført i arrester og fængsler
Nov 23, 2023For at minimere risikoen for voldelige overfald og selvskade i danske arrester og fængsler er der indført mulighed for at indkøbe gummi- og plastikgenstande.